Chleb wolnościowy, tom 1
Chleb wolnościowy, tom 1, to komiks autorstwa Pawła Piechnika wydany przez Państwowe Muzeum na Majdanku w 2019 r. Album jest oparty na relacjach byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, Konzentrationslager Lublin.
Autor wykorzystał fragmenty wspomnień z książek Niebo bez ptaków Danuty Brzosko-Mędryk, Pole śmierci Andrzeja Stanisławskiego i Majdanek. Obóz koncentracyjny w relacjach więźniów i świadków w opracowaniu Marty Grudzińskiej oraz relację Jolanty Nowakowskiej-Korzeniewskiej, jako dziecko osadzonej na Majdanku. Komiksowi towarzyszą: krótkie posłowie historyczne, słownik terminów i biogramy więźniów, których historie stały się kanwą narracji.
Sformułowanie „chleb wolnościowy” było używane przez osadzonych w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej XX wieku. Oznaczało chleb wypiekany poza obozem i jednoznacznie kojarzyło się z tęsknotą za domem. Chleb wolnościowy był i jest dzisiaj wartością, która wskazuje na różne postawy ludzkie, przedstawione w trzech częściach komiksu: O głodzie, O śmierci, O wolności. Tym, co łączyło współwięźniów i dawało siłę do codziennej walki o życie, była szeroko pojęta nadzieja wolności.
Stron: 80
Rok wydania: 2019
Język: polski
ISBN 9788362816538
Wydawca: Państwowe Muzeum na Majdanku
Oprawa: twarda
Szerokość (mm): 210
Wysokość (mm): 297
Waga (g): 550